• Nema predloga

UNAPREĐENJE POSLOVANJA

Industrija i mehanika: kako će nam roboti pomoći da vidimo i gradimo budućnost

Robotika, veštačka inteligencija i kvantno računarstvo obećavaju da će moćnu industriju pretvoriti u svež način rada

28/03/2023

Dolazi nova industrijska revolucija – i obećava da će industrijske procese i rezultate prebaciti na potpuno novu teritoriju.

Nakon pandemije Covid-19, interesovanje za automatizaciju i digitalizaciju povećalo je brzinu – posebno u proizvodnji vozila, energetici i komunalnim uslugama i vazduhoplovstvu – jer je industrija nastojala da poboljša efikasnost i izbegne poremećaje u lancu snabdevanja. Očekuje se da će globalno tržište industrijske automatizacije, čija je vrednost 449,1 milijardi dolara u 2020. godini, premašiti 543,6 milijardi dolara do 2025. godine.

Sledeća industrijska revolucija će videti uspon izuzetno inteligentnih i sposobnih mašina – onih koje mogu da dizajniraju, grade i stvaraju od nule delove potrebne za sve vrste aplikacija.

Prediktivna tehnologija će pomoći u rešavanju industrijskih problema, dok će automatizacija nastaviti da ubrzava dosadne delove, ostavljajući industriju da koristi ljudsku inteligenciju na najbolji način.

Kratkoročno gledano, Covid-19 je ubrzao ulaganja u robotiku. Glavna uloga robotizovanih ruku je da povećaju propusnost proizvodnje obavljanjem svakodnevnih i ponavljajućih zadataka. Automatizacija smanjuje vreme ciklusa, dajući kompanijama konkurentnu prednost kroz veću efikasnost.

AI i kvantno računarstvo u proizvodnji i blokčejn u lancu snabdevanja će biti rastuće oblasti investicija

Roboti sada, koboti uskoro

Uspeh robotizovanih ruku u proizvodnom sektoru pokreće njihovo usvajanje u drugim industrijama, uključujući zdravstvo. U međuvremenu, u maloprodaji, kako su se kupovne navike pomerile uglavnom na onlajn kupovinu, robotika već pomaže da se ubrza branje i pakovanje. Robotika obećava da će biti solidna oblast rasta za investicije.

Uprkos hajpu koji ih okružuje, koboti – roboti koji rade zajedno sa ljudima na unapređenju procesa u kojima su oba potrebna – ostaju niša u poređenju sa robotizovanim rukama, što predstavlja samo 2% prodaje industrijskih robota.

Međutim, očekuje se da će tržište kobota zabeležiti godišnju stopu rasta od 32,8% između 2019. i 2024. godine. Glavne primene kobota su u montaži i rukovanju materijalima.

Automatizacija i podaci

Dalje u budućnosti, AI i kvantno računarstvo u proizvodnji i blokčejn u lancu snabdevanja će biti rastuće oblasti investicija.

Primena AI u industrijskim procesima – od lanca snabdevanja do dizajna linije proizvoda i optimizacije radne snage – omogućiće sve preciznije predviđanje, što će eliminisati probleme sa snabdevanjem i otpadom.

Još jedan ključni lanac promena manifestuje se u aditivnoj proizvodnji – uglavnom 3D štampanje, koje obećava da će okončati zastoje u lancima snabdevanja tako što će delove učiniti lako dostupnim pritiskom na dugme.

Dugoročno gledano, duboko učenje i obrada prirodnog jezika (NLP) omogućiće mašinama da analiziraju veliku količinu podataka generisanih proizvodnjom.

Oni će to iskoristiti da se usavrše kako bi optimizovali proizvodnju i pokazali uvid u svoje performanse. To se zove kontinuirano poboljšanje procesa omogućeno veštačkom inteligencijom i očekuje se da će radikalno promeniti proizvodnju.

Postizanje nulte proizvodnje otpada je krajnji cilj mnogo primenjene veštačke inteligencije i automatizacije, implementacije ideja kao što su planiranje i zakazivanje sa sistemima automatizacije zatvorene petlje. Dodatna i veoma važna prednost AI sistema je povećanje bezbednosti.

 

Pogled u budućnost

Mašine u proizvodnji će takođe dobiti novo čulo: vid. Mašinski vid je sledeća granica i podrazumevaće industrijske kamere koje pregledaju delove na proizvodnoj liniji i procenjuju njihov kvalitet.

 

Mašinski vid je ključni alat u samooptimizaciji proizvodnje i igraće ulogu u smanjenju otpada i povećanju efikasnosti, poboljšanju postojećih procesa i smanjenju nedostataka u performansama. Sve ovo će dovesti do većih profitnih marži.

Posebno relevantna za sektor nafte i gasa je nova tehnologija radarskog snimanja, alat za vizuelizaciju koji koristi podatke za kreiranje slika koje omogućavaju bolji uvid i prediktivnu sposobnost.

 

Pošto su radari za snimanje deo načina na koji automobili bez vozača osećaju svet oko sebe, razvoj 4D snimanja takođe ima potencijal da ubrza razvoj i usvajanje autonomnih automobila.

Industrija će aktivirati ove tehnologije pod novim uslovima angažovanja. Do 2025. godine, usluge (a ne vlasništvo) će činiti skoro dve trećine globalnog tržišta automatizacije od 543 milijarde dolara.

 

Kupci i dobavljači će zajedno imati koristi od spajanja hardvera i softvera i prelaska na ugovore koji se zasnivaju na ukupnim troškovima tokom životnog veka rešenja, a ne samo na potrebnom kapitalu ili operativnim troškovima.

Budućnost industrije je u pametnoj i manje rasipnoj proizvodnji, poboljšanim rezultatima i protoku i bržoj stopi napretka nego ikada ranije.

Više o temi

Veštačka inteligencija je tu da ostane – i da pomogne
Materijal za razmišljanje: zašto je bioekonomija glavni prioritet održivog poslovanja?

Podelite ovu priču

Chat